Neden Vestel'de Kariyer

Vestel, ürünleri ve hizmet verdiği müşterileri sebebi ile standart üretim şirketlerine göre çok daha esnek bir yönetim anlayışına sahiptir. Yeni teknoloji ve müşteri taleplerine göre şekillenen bu dinamik çalışma yapısı kariyer planlama süreçlerinde mevcut sistemlere ve uygulamalara da gerekli esnekliği de beraberinde getirmektedir.

Yeni mezunların pozisyon yükselişinde temel alınan kriter, performans değerlendirme sonuçlarına yansıyan göstergelerdir. Bu değerlendirmede sadece iş sonuçları değil, aynı zamanda şirket ile kurumsal uyum, beklentilerin örtüşmesi ve birey – şirket kazançları yanında bağlı bulunan ekibe katıkı da değerlendirmeye alınan diğer önemli noktalardır. Tüm şirketlerimizde, giriş seviyesi olan uzman yardımcısı ya da mühendis olarak başlanılan görevlerde; her sene sürdürülebilir yüksek performansa bağlı olarak uzman olarak en az 3 sene görev yapılması beklenmektedir. Vestel kariyer imkanları ve pozisyonlarda yükselme anlamında, esnek denebilecek bir yapıda çalışmakta ancak bu noktada önemli olan husus, organizasyonel büyüme ile paralel olan bir yükselişin gerçekleşmesini sağlamaktır. Vestel yapısı itibari ile yalın bir organizasyona sahip olduğu için kademeler arası seviyeler anlamında katı bir hiyerarşi bulunmamaktadır. Uzmanlıktan sonra, organizasyonun ihtiyacına göre ve ne kadar üstün başarı gösterdiğinize göre sorumlu, müdür, genel müdür yardımcısı ve genel müdür olarak ilerlemek de mümkün. Öte yandan Vestel bünyesinde özellikle ARGE alanında çalışanların tercih ettiği “Paralel Kariyer” uygulamamız da çok yaygın. Bu yapıda çalışanlar, sadece “işlerinin teknik müdürü” olarak çalışıp, müdür yan haklarından yararlanarak, projelerinden ve süreçlerini takip ederek çalışmaktalar.

Bütün bu ilerlemelerde genel olarak yeni mezunlardan beklentimiz sahip oldukları taze ve enerjik bakış açıları ile işi bir sonraki adıma götürebilmeleri ve standart olandan ayrışabilmeleridir. Bunun karşılığında sunduklarımız ise “Ben ne olacağım?” sorusunu düşünmeksizin yapmayı sevdikleri ve uzman oldukları konulara odaklanabilmeleridir. Performans sonuçları pozisyon yükselişlerinde doğru orantılı olmakla birlikte ilk çalışma yıllarında beklentimizi standart seviyede tutarken, sorumluluk ve üstü pozisyonlarımızda kıyasıya rekabet ve çalışanlardan beklentiler en üst düzeye çıkmaktadır. Vestel’in her geçen gün büyüyen ve gözü yükseklerde olan hedeflerini düşününce rekabetin ne kadar zorlu olabileceğini tahmin edebilirsiniz. Öte yandan üstün başarı gösteren çalışanlar için kapıların sonuna kadar açık olduğunun en güzel örneği Yurtiçi Pazarlama Genel Müdürümüz Ergün Güler ya da Müşteri Hizmetleri Genel Müdürümüz Tarkan Tekcan örnek gösterilebilir.